Ako vybrať sedací vak?

Sedacie vaky sú pohodlnou alternatívou kresiel alebo pohoviek, naplnené polystyrénovými guľôčkami, alebo vzduchom. Veľké sedacie vaky môžu poslúžiť ako prístelka pre jedného alebo posedenie pre dvoch. Na svoje si prídu aj tí najmenší, sedacie vaky pre deti sú k dostaniu v tvare zvieratiek aj futbalovej lopty.

Sedacie vaky sú pohodlnou alternatívou kresiel alebo pohoviek, naplnené polystyrénovými guľôčkami, alebo vzduchom. Veľké sedacie vaky môžu poslúžiť ako prístelka pre jedného alebo posedenie pre dvoch. Na svoje si prídu aj tí najmenší, sedacie vaky pre deti sú k dostaniu v tvare zvieratiek aj futbalovej lopty.

Doba čítania 8 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy sedacích vakov

Detské sedacie vaky

Detské sedacie vaky bývajú väčšinou v tvare lopty, kde sa malí šibali môžu stočiť do klbka a pohodlne si lebediť. Aby sa nebránili popoludňajšiemu šlofíku, sú detské sedacie vaky často motivované zvieratkami, nájdete ale aj striedmo farebné vaky všetkých typov vo veľkosti zodpovedajúcej deťom.

  • Veselé dizajny

  • Veľkostne prispôsobené deťom

  • Vhodný doplnok detskej izby

Detské sedacie vaky

Sedacie vaky futbalová lopta

Sedacie vaky v tvare futbalovej lopty ocení každý milovník futbalu. Na výber je klasický čiernobiely motív, ale aj ďalšie pestré farebné kombinácie.

  • Vhodné do obývačky aj do detskej izby

  • Ideálne pre fanúšikov futbalu

Sedacie vaky futbalová lopta

Sedacie vaky hruška

Hruška drží tvar skôr valca ako gule a umožňuje tým pohodlné opretie chrbta ako v kresle.

  • Pohodlné opretie chrbta

  • Lepšie drží tvar klasickej stoličky

Sedacie vaky hruška

Sedací vak Fatboy

Fatboy je typ sedacieho vaku, ktorý pripomína klasický vankúš. Karabíny v rohoch umožňujú ohnúť vak tak, aby vytvoril opierku chrbta. Vďaka svojej veľkosti poslúži aj ako lôžko pre hostí.

  • Nezopnutý vak je vhodný na spanie ako prístelka

  • Pomocou karabín je možné vytvoriť opierku chrbta

Sedacie vaky Fatboy

Sedacie vaky kreslá

Sedacie vaky v tvare kresla sú väčšinou zošité z troch až štyroch dielov, čím simulujú konštrukciu klasického kresielka.

  • Najbližší tvar klasickému kreslu

  • Opierka chrbta

Sedací vak lazy bag

Lazy bag alebo banán poslúži ako ležadlo alebo kanapa. Nezaberie toľko miesta ako sedacie vaky v tvare vankúša a hodí sa aj na terasu alebo balkón. Spravidla sú nafukovacie a dajú sa tak pohodlne brať aj na cesty.

  • Skladný

  • Nafukovacie bagy sa dobre čistia

  • Vhodné aj na záhradu/terasu

Sedací vak lazy bag

Nafukovacie sedacie vaky

Parametre

Veľkosť a nosnosť

Najväčšie nároky na priestor majú sedacie vaky v tvare vankúša a bývajú tiež najťažšie, pretože sú navrhnuté pre zaťaženie viacerými ľuďmi. Najmenej miesta zaberú jednomiestne vaky v tvare kresla alebo hrušky. Ich nosnosť je dostatočná pre dve osoby bez toho, aby došlo k poškodeniu a vysypaniu náplne.

Materiál poťahu

Sedacie vaky sa vyrábajú z polyesteru, nylonu, kortexinu, plyšu, ekokože, bavlny či umelej kožušiny. Plyš či umelá kožušina sú síce elegantné a veľmi príjemné na dotyk, ich slabinou je však o niečo zložitejšia údržba aj čistenie.

Vaky z ekokože či vyššie uvedených syntetických materiálov je možné čistiť pomerne jednoducho a tiež miera komfortu, ktorú vám pri sedení poskytnú, je nadpriemerná. Hodia sa najmä do detských izieb, kde pravdepodobne dostanú viac zabrať. V obývačke či spálni môžete uprednostniť pohodlie a zvoliť materiál s príjemnejším povrchom, aj keď je na údržbu náročnejší.

Detské sedacie vaky

Výplň

Veľká väčšina dobrých sedacích vakov je naplnená guľôčkami z potravinárskeho polystyrénu, ktoré sa po dosadnutí vytvarujú okolo tela a umožnia tak zdravé a komfortné sedenie. Objavujú sa však aj vaky nafukovacie. Tie zaručujú takmer rovnaké pohodlie ako vaky s polystyrénovými guľôčkami, ale sú výrazne ľahšie, čo oceníte najmä pri veľkých typoch alebo pri vakoch pre deti.

Jednotlivé diely, ktoré vak tvoria, sú v prípade sedacích vakov plnených polystyrénovými guľôčkami spravidla zošité viacnásobným stehom, objavujú sa však aj švy lepené. Tie sa najmä u lacnejších neznačkových výrobkoch často vyznačujú kratšou životnosťou, a je teda dobré zvážiť, či sa kúpa takého výrobku skutočne oplatí.

Venujte pozornosť tiež množstvu náplne a možnosti jej doplnenia či odobratia. Náplň sa totiž časom usadí a potom je nutné časť pridať – alebo vám naopak bude pripadať pohodlnejšie menej naplnený vak. Preto je lepšie zvoliť taký vak, ktorý je možné otvoriť a náplň ľahko a rýchlo pridať či odobrať bez nutnosti ho párať a zašívať. Pri doplňovateľnom vaku sa zamerajte na systém uzatvárania, ktorý by mal byť viacnásobný a mal by kombinovať ideálne klasický a suchý zips.

Cena

Medzi sedacími vakmi sú značné cenové rozdiely, dané kvalitou, materiálom či značkou. Od najlacnejších neznačkových výrobkov neočakávajte dlhú životnosť. Ak teda zháňate nábytok, ktorý má slúžiť dlhšie ako jednu sezónu, siahnite po osvedčenom sedacom vaku od niektorého z overených predajcov (pri výbere sa môžete na Heuréke riadiť hodnotením zákazníkov). Ich výrobky môžu byť drahšie, máte však záruku férového konania pri prípadnej reklamácii či oprave. V konečnom výsledku tak bude drahší vak výhodnejší, pretože poslúži oveľa dlhšiu dobu ako cenovo lákavé výrobky.

Výhody sedacieho vaku - ktorý je ten váš?

Na rozdiel od klasických kresiel sa vaky dokážu dokonale prispôsobiť telu a eliminujú nadmerný tlak vyvíjaný na chrbticu. Sú preto odporúčané lekármi, fyzioterapeutmi aj odborníkmi na zdravý životný štýl.

Umiestnenie a dizajn

Sedacie vaky boli pôvodne vymyslené pre detské izby, takže na nich nenájdete žiadne ostré hrany. Dnešné modely však štýlovo nahradia nábytok v obývačke vrátane pohovky. Vaky typu Fatboy poslúžia ako kreslo aj ako prístelka vďaka veľkým rozmerom. Vo foyer hotelov či knižníc zase zapadnú sedacie vaky hruška ako posedenie pre návštevníkov.

Outdoorové a nafukovacie varianty sa zase skvele hodia na terasu alebo k bazénu. Vďaka ich skladnosti a nízkej hmotnosti je možné brať ich kamkoľvek na cesty.

Sedací vak Fatboy

Údržba sedacích vakov

Údržba každého sedacieho vaku závisí od materiálu, z ktorého je vyrobený. Najľahšie sa čistia vaky so snímateľným syntetickým poťahom, ktoré je možné podľa symbolov na ceduľke prať v bežnej práčke. Naopak umelá kožušina musí byť profesionálne ošetrená v čistiarni odevov. Vaky bez snímateľného poťahu sa dajú čistiť podľa pokynov výrobcu. Pri najodolnejších materiáloch typu nylon či kortexín je možné škvrny odstrániť pomocou štandardného čistiaceho prostriedku a kefy, pri ďalších spomínaných materiáloch je väčšinou potrebné vak vyprázdniť od náplne, vyprať a pomaly usušiť, prípadne nechať vak vyčistiť odborne v čistiarni.

Najčastejšie otázky